Mycie włosów mydłem

Mycie włosów mydłem?

Wiele osób, widząc w naszej ofercie szampon w kostce (na przykład szampon skrzypowy lub rumiankowy) pyta mnie, jak myć mydłem włosy. Wydawałoby się, że to nic skomplikowanego, ale okazuje się, że nie wszyscy uznają to za oczywiste. Zatem poniżej kilka wskazówek.
To czy rzecz ma szanse powodzenia, zależy od kilku czynników (podaję za allnaturalsoap.co.uk):
- długości włosów
- typu skóry głowy
- twardości wody
- techniki
- tego, czym wcześniej były myte włosy

Jeśli włosy są krótkie (jak u mnie do niedawna), to nie ma większego problemu - zmoczone włosy pocieramy bezpośrednio kostką mydlaną, wytwarza się piana, masujemy głowę i spłukujemy. Zazwyczaj nie potrzebowałam później odżywki. Teraz mam włosy troszkę dłuższe i bez odżywki / płukanki octowej się nie obędzie. Wrażliwa skóra głowy nie powinna być problemem, mydło nie powoduje nadmiernego przesuszenia, ale zawsze jest to kwestia indywidualna, przy każdego rodzaju kosmetykach, nie tylko mydłach, zatem warto wypróbować i obserwować reakcję skóry. Twardość wody zdecydowanie wpłynie na możliwości pieniące naszego mydła. Im twardsza woda (w Trójmieście chyba można określić ją jako średnio twardą), tym gorzej będzie się pieniło mydło i więcej namydlania będzie trzeba wykonać. Na szczęście kombinacja olejów w naszych mydłach jest taka, że nawet w niezbyt miękkiej gdańskiej wodzie mydło pieni się świetnie. Tutaj mapka twardości wody w Polsce - TU.
Technika mycia na pewno zależy od długości włosów - jak wspomniałam, krótsze włosy nie sprawią kłopoty, nad nieco dłuższymi trzeba popracować - najpierw dobrze jest namydlić włosy "luźne", potem te bliżej skóry głowy, przy czym samo namydlanie wykonujemy tak, aby nie plątać włosów. Jak zauważyłam, piana mydlana jest nieco bardziej treściwa od tej pochodzącej z płynnego szamponu, masowanie głowy jeszcze bardziej ją zagęszcza. Oczywiście w grę wchodzą warianty samego mycia, to znaczy OMO (odżywka - mycie - odżywka) czy też odwrócone mycie (najpierw odżywka, potem mycie) - wybór metody zależy od was. Z pewnością ważnym elementem jest bardzo dokładne spłukiwanie mydła - jeśli produkt zostanie we włosach - będą one sprawiały wrażenie niedomytych, sklejonych.
Kiedy po raz pierwszy próbowałam myć włosy mydłem czy też szamponem w kostce, zauważyłam, że przez pewien czas były jakby zmatowiałe, trochę dziwne, na pewno nie wyglądały najlepiej. Okazało się, że po kilku myciach ten stan minął, po lekturze doświadczeń innych osób w internecie przypisuję to wymywaniu się poprzednich produktów, szczególnie jeśli zawierają silikony, ponieważ oklejają one włos, mając go wygładzić.
Na koniec warto dodać, że w niektórych przypadkach mycie włosów mydłem / szamponem w kostce po prostu się nie sprawdza, co jest całkowicie naturalne. Niemniej jednak warto spróbować - wygoda używania tego produktu może przynieść nieoczekiwane plusy w postaci miękkich i dobrze oczyszczonych włosów :)

Przypominamy tu również wpis z bloga Kraina Urody, w którym testowano nasze mydło piwne jako szampon do włosów: Mydło piwne na włosy - mycie głowy mydłem, czy to dobry pomysł ?

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Click Shop | Hosting home.pl