Mydła dla mężczyzn

Męski punkt widzenia

Czy mężczyźni są rzeczywiście "gruboskórni"? Zainspirowana niedawną rozmową postanowiłam wyszukać wiarygodnych informacji na temat ewentualnych różnic lub podobieństw pomiędzy skórą męską a kobiecą. Czy rzeczywiście tak bardzo się różni? Z punktu widzenia Mydłofaktury jest to o tyle istotne, że na naszej stronie pomagającej dobrać mydło do typu skóry mężczyźni zostali potraktowani najwyraźniej niesprawiedliwie. Stąd zobowiązanie i dociekliwość, aby dotrzeć do sedna.
Biologicznie rzecz ujmując, skóra męska jest grubsza, bardziej zwarta, naskórek ma więcej warstw komórek niż u kobiet - kobieca skóra musi być bardziej elastyczna, musi mieć możliwość rozciągania się w trakcie ciąży. Mężczyźni mają mniej tłuszczu w tkance podskórnej - być może stąd biologiczna różnica w grubości samej skóry? Skóra męska jest też lepiej ukrwiona, ma więcej gruczołów potowych i większe gruczoły łojowe, dzięki czemu lepiej utrzymuje nawilżenie - u mężczyzn rzadkością jest skóra sucha. Dzięki swojej grubości i zwartości skóra męska zdecydowanie lepiej broni się przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Sam fakt, że męska twarz codziennie doświadcza golenia i zazwyczaj dobrze to toleruje, o czymś świadczy! Okazuje się jednak, że jej mocne strony są jednocześnie jej słabościami. Po trzydziestce i skóra kobieca i męska starzeje się na równi, zmarszczki są mniej widoczne jedynie z początku, potem znacznie bardziej, ponieważ są głębsze (grubsza skóra...). Szalejące w okresie młodzieńczym hormony warunkują silniejszy łojotok i prawie gwarantują wystąpienie trądziku, który często ma znacznie cięższy przebieg niż u kobiet. Także wytrzymałość skóry męskiej jest poddawana próbom - golenie naraża ich na dość nieprzyjemne zjawiska, takie jak wrastające włoski lub ogólne podrażnienie i zaczerwienienie, możliwe zapalenie mieszków włosowych, mechaniczne skaleczenia przy goleniu mogą być furtką dla groźnych bakterii, np gronkowca, a używanie płynów po goleniu opartych na alkoholu sprawia, że skóra nie dość, że podrażniona to wysuszona, że aż piecze...
Wydaje się, że wachlarz właściwości indywidualnych skóry męskiej jest dosyć szeroki i rzeczywiście wrzucenie panów do jednego worka jest niesprawiedliwe.

Stąd też istotna zmiana - osobna kategoria produktów dla mężczyzn, link tu.

Podsumowując o skórze męskiej:

1. Warstwa naskórka jest u mężczyzn bardziej zwarta, potocznie mówi się, że naskórek jest grubszy, o ok. 25% w porównaniu z kobiecym, czemu prawdopodobnie zawdzięczamy popularne stwierdzenie, że mężczyźni są gruboskórni :)
Grubszy naskórek zdecydowanie lepiej chroni przed wpływem czynników zewnętrznych, na przykład mrozu, wiatru, ale też zanieczyszczeń czy uszkodzeń, z czego prawdopodobnie wynika ogólnikowe stwierdzenie, że jest mniej wrażliwa. Sama skóra właściwa również jest grubsza niż kobieca, jest włókna ciaśniej ze sobą powiązane, przez co później niż skóra kobieca pokrywa się zmarszczkami.

2. Skóra męska posiada więcej gruczołów potowych i większe gruczoły łojowe, w związku z czym jest lepiej nawilżona i natłuszczona. Aktywność gruczołów łojowych przejawiająca się w wydzielaniu sebum ma pewne minusy - w okresie dorastania mężczyznom trądzik dokucza znaczniej silniej niż kobietom. Ten stan rzeczy wzmacniają również obficie wydzielające się w tym czasie hormony androgenowe.

3. W zamian za całkiem sporo korzyści mężczyźni otrzymali od ewolucji nieco minusów, na przykład zarost. Owłosiona skóra twarzy została zachowana przez ewolucję prawdopodobnie ze względu na funkcję ogrzewania twarzy (stąd na przykład broda mężczyzn rasy białej mieszkających na północy jest gęstsza niż mężczyzn rasy czarnej mieszkających na południu), ale przede wszystkim z powodów zainteresowania, jakie wzbudza zarost w płci przeciwnej :) W skrócie męska broda to odpowiednik lwiej grzywy lub pawiego wachlarza, im bardziej okazała, tym skuteczniej przyciągnie potencjalne partnerki :)
Niestety konieczność golenia zarostu niekiedy niesie ze sobą przykre konsekwencje w postaci podrażnień, mikro-ranek, w najgorszym przypadku pojawia się zakażenie bakteryjne wywołujące zapalenie mieszków włosowych.

4. Okazuje się, że skórze męskiej nie oszczędzono problemów i najzwyczajniej w świecie też może być nadwrażliwa, szczególnie jeśli występują podrażnienia związane z goleniem lub używaniem silnych środków wysuszających na bazie alkoholu.


Wniosek z powyższych taki, że mężczyzna absolutnie powinien dobrać kosmetyki, w tym mydło, do potrzeb swojej cery, a nie stosować co popadnie. 

korzystałam z poniższych:

Kosmetologia i farmakologia skóry, red. Waldemar Placek, Wyd. Lekarskie

http://www.poradnikzdrowie.pl/

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Click Shop | Hosting home.pl