Dodatki mydlane - olejki eteryczne

Dodatki mydlane - olejki eteryczne 


Nie byłoby tego wpisu, gdyby nie zasłyszany przypadkiem komentarz:
"O! Zobacz - mydła naturalne! Eee, ale mają w składzie jakieś Aroma - to na pewno sztuczne zapachy jakieś..." :)
Otóż nie... Ale od początku...
Tak, na etykiecie mydeł Mydłofaktury znajduje się pozycja Aroma, jednakże kryją się pod nią naturalne olejki eteryczne.
Czym są olejki eteryczne? Czym różnią się od olejków zapachowych?
Przede wszystkim, olejki eteryczne to substancje zapachowe pochodzenia roślinnego, a więc naturalne. Olejki zapachowe są wytwarzane sztucznie.
Na stronie Wikipedii znajdziemy następujący opis olejku eterycznego: "ciekła lotna substancja zapachowa, znajdująca się najczęściej w specjalnych komórkach roślin". Nie wszystkich roślin, a jedynie tych określanych jako olejkodajne.
Jak dotąd sklasyfikowano ok. 2000 roślin olejkodajnych, co pokazuje, że ilość zapachów możliwych do uzyskania jest mocno ograniczona - na stronie Wikipedii możemy zobaczyć tabelkę z rodzajami naturalnych olejków eterycznych.
Pomijając szczegółowość informacji, jedno jest ważne - nie ze wszystkiego można uzyskać substancję zapachową, na przykład z większości kwiatów, pięknie przecież pachnących - nie jest to możliwe. Dlaczego więc korzystam z olejków eterycznych, skoro jest ich tak niewiele, w porównaniu z praktycznie nieograniczoną ilością syntetycznych substancji zapachowych? Ponieważ olejki, oprócz zapachu, mają również potwierdzone własności lecznicze.

Kolejna ciekawostka dotyczy produkcji, a co za tym idzie - ceny olejków. Szacuje się, że z jednego kilograma surowca roślinnego otrzymamy jedynie od kilku do kilkunastu gramów olejku! Zbiory tych roślin również są uzależnione od wielu czynników, bywa więc, że na rynku pojawi się w danym czasie znacznie mniej surowca niż zazwyczaj. Kupując olejek eteryczny przeważnie otrzymujemy miniaturową buteleczkę o pojemności 7 lub 10 ml, za którą przeważnie zapłacimy od 10 zł wzwyż. Są też takie olejki, których 1 gram (słownie: JEDEN) kosztuje prawie 100zł! Mowa tu o olejku z róży damasceńskiej, gdzie do wydestylowania 1 kg olejku potrzeba ok. 5000 kg kwiatów!

Aby lepiej wyobrazić sobie proces otrzymywania olejku, poniżej zamieszczam ilustracje - znalezione w sieci.

TŁOCZENIEDESTYLACJA

 

 

Cytując dalej Wikipedię: "Pod względem składu olejek jest mieszaniną rozmaitych związków chemicznych, takich jak ketony, aldehydy, alkohole, estry, laktony, terpeny, i innych związków organicznych, w tym zawierających azot i siarkę związków o nieprzyjemnym zapachu (np. aminy, tiole)." Ich skład chemiczny jest zależny od składu rośliny z danej partii zbioru. Substancje chemiczne będące składowymi olejków są wrażliwe na promienie ultrafioletowe, stąd konieczność przechowywania ich w ciemno-brązowym lub ciemno-niebieskim szkle.

Warto zatrzymać się na określeniu "substancja zapachowa" - jednym określeniem oznaczone są zarówno substancje pochodzenia naturalnego jak i syntetyzowane sztucznie, całe kompozycje jak i pojedyncze składniki. Jaki to ma związek z kosmetykami? Otóż - z punktu widzenia konsumenta nie ma prostej i szybkiej metody na rozróżnienie, które ze składników stanowiących o zapachu produktu są pochodzenia naturalnego, a które nie.
Biorąc zaś pod uwagę system nazewnictwa INCI, dopuszcza on stosowanie zbiorczego określenia Aroma, Fragrance lub Parfum, przy czym żadne z tych określeń nie determinuje, czy mamy do czynienia z substancją naturalną czy sztuczną. [Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy wśród składników są substancje należące do listy 26 alergenów, opracowanej przez komisję Unii Europejskiej - wówczas taki składnik należy wyszczególnić. Na końcu wpisu znajduje się odnośnik do strony bazy Unii Europejskiej z listą alergenów.]


Nie ma zatem obowiązku podawania samych składowych substancji zapachowej, co jestem w stanie zrozumieć - ich nazwy są czasami nieznośnie długie, a etykiety kosmetyczne nie zawsze duże...
Stąd wyjaśniona tajemnica pozycji INCI w mydłach Mydłofaktury Aroma - jest to po prostu odzwierciedlenie obecności olejków eterycznych. Ich rodzaje można znaleźć w każdym szczegółowym opisie mydła na stronie internetowej.

Trochę o bezpieczeństwie.
Ważne, szczególnie dla osób nadwrażliwych lub z alergią, jest to, że substancje zapachowe i barwniki są najwyżej na liście potencjalnych substancji wywołujących podrażnienia. [Z tego też względu moje mydła przeznaczone dla alergików lub na przykład dla dzieci w ogóle nie są wzbogacane olejkami eterycznymi.] Nawet naturalne substancje zapachowe - takie jak olejki eteryczne - mogą podrażnić skórę, szczególnie, jeśli są stosowane w wysokim stężeniu (o czym warto pamiętać, przygotowując sobie na przykład aromatyczną kąpiel...) lub w ogóle nie rozcieńczone.

Z uwagi na bezpieczeństwo użytkowników moich mydeł ilość olejku użyta na 1000 gr produktu to ok.10 ml, w uproszczeniu można powiedzieć, że to około promil. Wiem, że wiele osób spodziewa się, że zapach mydlany będzie bardzo intensywny, jednak właśnie ze względu na bezpieczeństwo użytkowania nie stosuję ich więcej niż wyżej wspomniana ilość. Naturalne olejki eteryczne mają również to do siebie, że z czasem ich zapach częściowo się ulatnia, więc starsze mydło na pewno będzie pachniało mniej niż świeże.
 
Aby ostatecznie rozwiać wątpliwości dotyczące olejków eterycznych, w zakładce Składniki umieściłam tabelkę z wyszczególnionymi rodzajami olejków eterycznych używanych w Mydłofakturze, ich składem chemicznym i podstawowymi własnościami wykorzystywanymi w kosmetyce.
Tutaj LINK

Wszystkie podane informacje mają charakter poglądowy. Olejki eteryczne to substancje chemiczne o szerokim spektrum działania, jednakże zawsze wskazana jest ostrożność i dokładne rozpoznanie problemu, któremu chcemy zaradzić.

korzystałam z:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Olejek_eteryczny
http://www.avicenna.com.pl/aromaterapia.htm - polski producent olejków eterycznych
http://www.ewg.org/skindeep/ - portal z opisami składników kosmetycznych
http://ec.europa.eu/growth/tools-databases/cosing/index.cfm?fuseaction=search.simple - portal Unii Europejskiej z wyszukiwarką składników kosmetycznych
http://www.kosmopedia.org - źródło wiedzy kosmetycznej
http://ec.europa.eu/health/scientific_committees/opinions_layman/perfume-allergies/en/figtableboxes/table-13-3.htm - lista alergenów

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Click Shop | Hosting home.pl