Składniki INCI

Jak czytać etykiety kosmetyków?

Producenci kosmetyków lub firmy wprowadzające je na rynek mają pewne obowiązki odnośnie oznakowania swoich produktów. Regulacje prawne muszą jakoś pogodzić się z planami marketingowymi, co czasami tworzy mieszankę wybuchową, zupełnie niezrozumiałą dla konsumenta.

Zacznijmy od podstaw - co MUSI znajdować się na etykiecie kosmetyku?

- sposób użycia produktu / zamiennie z nazwą kosmetyku
Często nazwa kosmetyku jednocześnie jest informacją o sposobie użycia kosmetyku, na przykład na opakowaniu kremu widnieje napis "krem do twarzy na noc", czasami taka informacja jest podana w formie obrazka / piktogramu, na przykład symbol dłoni na kremie do rąk.

- nazwa i adres producenta / importera (lub informacja pozwalająca na określenie tego w prosty sposób)
Prawnie jest to ujęte jako: osoba odpowiedzialna za produkt, w praktyce oznacza po prostu producenta lub importera. Powinien być to pełen adres i pełna nazwa, skrócenie tego (na przykład do podania strony internetowej) jest możliwe w przypadku, kiedy skrócona informacja pozwala bez problemu dojść do pełnych danych osoby odpowiedzialnej czyli producenta lub importera.
W Mydłofakturze, ze względu na małe pole powierzchni etykiety, wybraliśmy rozwiązanie z podaniem adresu mailowego, ponieważ na naszej stronie podajemy wszystkie obowiązkowe informacje dotyczące naszej firmy.

- ilość kosmetyku w opakowaniu
Może być podana na przykład w gramach lub mililitrach. Wyjątkowe sytuacje, w których nie trzeba podawać ilości, to kiedy jest ona mniejsza niż 5 gramów lub 5 mililitrów lub w przypadku bezpłatnych próbek kosmetyku.

- data minimalnej trwałości / przydatności do użycia
Jeżeli kosmetyk ma trwałość poniżej 30 miesięcy, istnieje konieczność podania daty przydatności na opakowaniu. Jeżeli kosmetyk ma trwałość dłuższą niż 30 miesięcy, podaje się informację o przydatności po otwarciu (symbol otwartego słoiczka z napisem 6M, 12M itp.) - tzw. PAO (ang. period after opening). Istnieją kosmetyki, które nie mają daty przydatności - są stabilne pod względem mikrobiologicznym, fizycznym i chemicznym.

- składniki / ingredients
Na opakowaniu powinno znaleźć się to określenie, a po nim skrót INCI, oznaczający nazwę danego składnika w międzynarodowej nomenklaturze składników kosmetycznych (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients). Składniki powyżej jednego procenta masy podajemy w ilości od najwięcej (w zawartości) do najmniej, te składniki, które stanowią poniżej jednego procenta produktu mogą być wymienione później w dowolnej kolejności. Co ważne, istnieją obostrzenia odnośnie niektórych składników - substancji zapachowych naturalnych lub nie (jedno określenie: PARFUM / AROMA) lub barwników, ponieważ stanowią potencjalne zagrożenie jako alergeny. Dla przykładu, jeżeli substancje zapachowe stanowią ponad 0.001% masy w środkach pozostających na skórze (na przykład balsam) lub ponad 0.01% jeżeli są to środki zmywalne, producent musi wyszczególnić dokładnie jakie substancje zapachowe zostały użyte. Wszystko, co daje kosmetykom zapach, czy to syntetyczne czy naturalne składa się z kombinacji takich substancji zapachowych, z których każda ma swoją nazwę INCI. Dla przykładu jeden rodzaj naturalnego olejku eterycznego składa się z kilku takich substancji chemicznych.
W naszych mydłach używamy WYŁĄCZNIE naturalnych olejków eterycznych, ale w stężeniu nie większym niż 0.01%, stąd na liście składników są wymienione jedynie jako AROMA. Dokładny opis użytych olejków znajduje się w każdym produkcie na stronie sklepu.

Wypada wtrącić, że wątek substancji zapachowych jest niezwykle istotny czy też wrażliwy w zakresie regulacji - jest to dział składników kontrolowanych niejako podwójnie, ponieważ podlegają również certyfikacji organizacji o nazwie IFRA (ang. International Fragrance Association), która dopuszcza substancje zapachowe do bezpiecznego użytku.  

- numer partii
Numer lub oznaczenie partii jest konieczne ponieważ pozwala na identyfikację partii, z której pochodzi dany kosmetyk, co bywa przydatne w przypadkach reklamacji. W naszych mydłach numer partii to jednocześnie informacja, kiedy mydło zostało wyprodukowane (miesiąc, rok).

- oznaczenia szczególne
Umieszczane, jeśli należy podać informację o specyficznym zagrożeniu wynikającym z użytkowania, na przykład informacja "nie stosować w okolicach oczu".


Co natomiast MOŻE znaleźć się na etykiecie? W tej kategorii mogą znajdować się wszelkie informacje korzystne dla producenta z punktu widzenia marketingu, lub też stanowiące dodatkową informację dla konsumenta. Jest ich bardzo wiele, ponieważ każdy producent może je dodawać dowolnie, poniżej przykłady popularnych informacji dodatkowych:
- symbol "ręki na książeczce" stanowiący odsyłacz do listy składników i innych ważnych informacji
- symbole organizacji certyfikujących kosmetyki organiczne
- symbole oznaczające materiał, z jakiego wykonano opakowanie
- inne symbole z dodatkowymi informacjami, np. produkt bezglutenowy
- znak "nie testowano na zwierzętach"

Ostatni punkt wymaga drobnego komentarza - wedle obowiązującego prawa w całej Unii Europejskiej jest CAŁKOWITY ZAKAZ TESTOWANIA PRODUKTÓW LUB SKŁADNIKÓW NA ZWIERZĘTACH, nie ma potrzeby informować o tym dodatkowo, co więcej - informacja taka jest przez niektórych traktowana jako sugestia, że normalny stan rzeczy to taki, że kosmetyki na zwierzętach się testuje, a jedynie dany producent tego nie robi.

Po tej krótkiej lekturze można dojść do wniosku, że bycie świadomym konsumentem wymaga od nas nieustannego kształcenia, zdobywania wiedzy i przetwarzania jej.

Ze swojej strony przygotowaliśmy specjalną zakładkę w naszym sklepie, gdzie można w jednym miejscu sprawdzić co oznaczają wszystkie nazwy INCI użyte w naszych mydłach, na początek umieściliśmy tam całą bazę olejów i maseł. Wkrótce uzupełnimy zakładkę o wszystkie dodatki, jakie można znaleźć w naszych mydłach.

Link tu

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Click Shop | Hosting home.pl